Re: [DX] Uutuuksia
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] Uutuuksia



Enhän mie liioittele, muistan DX- Kuuntelijan testit.

Selena oli tuolloin 70- luvulla testattu (SSS), eikä sivumaininnat Satellitiin ym olleet mairittelevia keskiaaltojen suhteen.
Tuolloin oli Satellitin mallit 2000 ja 2100, molemmat analogisia ja toki nekin todella hyviä.
Nuo Satellitin mallit 600 ja 650 tulivat vuosikymmenen myöhemmin.

Ja eka Selenani, malli B-206 tuli hankittua 1977, se toka, B-212. tuossa 1989.

Ja itse sanoisin tosin. että Grundig Satellit 1400 (hankin 1982, malli taisi tulla 1981) oli mahtava vastaanotin. Grundigin eka digitaalinäyttöinen.
Painoa ihanat 6,5 kg tuollakin, ja joku höperehti testeissä, että erinomainen lyhyillä, mutta keskiaalloilla on mikä on...

No niin, siinä ei (kuten ei ainoassakaan Sangean- mallissa) antenniliitäntä toimi keskipitkillä.
Sitä on turha toivoa.
Hullua näin uskomattoman herkässä kapineessa, jos paikka häiriötön.
Induktiivinen kytkentä tuo jo erinomaisia tuloksia keskipitkillä.
Mie tein häiriöttömissä olosuhteissa Pohjois-Karjalan Liperissa raaemman tempun.
Takakansi auki, ja suoraan noin kymmenen kierroksen kela ferriitille, toinen pää maahan.
Ja a vot, kylläpä keskiaallot aukesi kunnolla lattareihin, Aasiaan ym toisella tavoin kun kytki piuhan päähän pitkälangan.
Paraguay ja Chilekin kuului uusina MW- maina, samoin Karibialta Dominica, St Kitts...
Eikä kuuluvuudessa moittimistajapseihin yms.
Norjan helvetinkone (1314) ei haitannut mitään, ei Leningrad (1494).
Toista oli, kun laitoin Helsingin (häiriötön ympäristö täysin, uskomatonta!) Jollaksen Tonttuvuorella samoilla systeemeillä Grundigin 90 metrin länsilankaan.
Ei tullut yhtikäs mitään, Hesassa täysin mahdotonta.
Mutta kylläpä lyhyillä helisi... :)

Tuohon Grundigiin verratuna Yaesu FRG-7700 oli lyhyillä aivan onneton.
Tuon herkkyys onkin ohjekirjan mukaan joku 5 mikrovolttia, ja Grundigin (ja Sangeanien) jotain 2,5.
Uskokaa tai älkää, tuo on aika ratkaiseva ero kun vertailin joskus 2002.

Sitten Grundigista hauska piirre.
Tarvitaan rohkeutta kokeiluun! =)
Ei kannattanut lykätä lyhytaaltokuuntelussa antennia tuohon onnettomaan pistokkeeseen, suoraan teleskooppiantenniin vaan.
Kyllä kuuluvuus parani ja vinkki, toimii myös Sangean- radioissa!
Mutta ei se rohkeus Grundigin suhteen tähän lopu.
Tarvitaan enemmän.
Nyt kun se antenni on kiinni siinä teleskoopissa, TÄYTYY ehdottomasti tehdä se DX/LOCAL- kytkin toimimattomaksi!!!
Se vaatii kieli keskellä toimintaa ilman kantta avaamatta, eli kun tuon älyttömän toiminnan nuppi on JUST keskellä, eli ei toimi dx, ei local.
Grundigissa tuo näkyi heti S- mittarissa, kun esimerkiksi kuudenkympin perulaisen sinkku nousi upeasti monta pykälää!
Ja tuon aina kun kuuntelin sillä lyhyillä.
Ei ollut mitään ongelmia harhatoista.
Radion suunnittelua tuoltakin osin ihmettelen.

t. MNi


1. heinäkuuta 2013 14.24 ilkka suni <is.sit@xxxxxxxxxx> kirjoitti:
Ettet nyt hieman liioittelisi? Satellitejahan oli monta mallia, ja ainakin Satellit 600 osoittautui keskipitkillä niin etelässä kuin Lapissa sen verran tiukaksi veturiksi, etten heti olisi Selenaa tilalleen ottanut. Satellit 600 jotakuinkin päihitti mm. kolme samanaikaisilla Lapin-pediksillä ollut Trio 9-R59:iä.

Ellen väärin muista, Satellit 600:n hinta vuonna 1984 (jolloin itse ostin tuon mallin) Suomessa oli 1.900 markan luokkaa. Selenahan taisi maksaa jotain 400-500 markkaa siinä vaiheesa, kun se jäi pois markkinoilta. Tuon ajan DX-Kuuntelijastahan hintatasot löytyisivät, eikös DX-Palvelu myynyt noita kumpaakin.

Puhumattakaan sitten Satellitien lyhytaalto- ja muista ominaisuuksista Selenaan verrattuna. Minkä tahansa Satellit-mallin tänä päivänäkin huolisin yleisvastaanottimeksi . Sen sijaan Selenan viimeksi myin pois pari, kolme vuotta sitten, kun sen kanssa olin tovin hupaillut ja nostalgisoinut..En enää muista oliko tuossa Selenassa OIRT-aluetta, eli en muista mikä malli se oli, mutta 60 mb:ia siinä ei ollut.

Mutta tuo varsinainen "uutuus". Ei vaikuta kovin vakuuttavalta. Joskus 70-80 -lukujen vaihteessa minulla oli kokeeksi jokin Realistic-malli, ensimmäisiä "diginäytöllä" olleita Realisticeja. Laite oli vastaanottimena vankka, että keskipitkillä Mark-kelloradionikin sen suurin piirtein pesi.


73, IS




At 13:35 1.7.2013, you wrote:
Noh, Selenankin taisi aikoinaan saada 1/10 osaan siihen hintaan kuin Grundig Satellitin.
Ja saipa siten pöydälleen silti paremman MW- vastaanottimen.
Ei kai hinta ole suoraan verrannollinen laatuun.
Ei kai?

t. MNi


___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html

___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html