Re: [DX] miniVNA ja käppyrä
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] miniVNA ja käppyrä



Ainakin antennin resonanssit … resonanssi ei toki aina ole se taajuus, jolla on pienin SWR. Impedanssi vaihtelee n. 40-150 ohmia … ja tämä tekee tietenkin jonkin verran epäsovitusta 50 ohmin vastaanottimeen.  Impedanssien keskiarvo ko. alueella voisi olla 75-100 ohmin luokkaa, eli vaatisi vastaanottimelle 2:1 sovituksen … noin … tai sitten säädettävän ant. sovittimen.

 

Edellisestä voidaan myös johtaa antennin ”vahvistuksen” vaihtelu – resonanssitaajuuksilla todennäköisesti suurempi. Kuuntelu-antennille käyrät ovat kuitenkin suhteellisen tasaisia, SWR alle 3 koko alueella. Mistä tasaisuus johtuu – veikkaisin matalaa sijoituskorkeutta. Esim. lyhytaaltolangoilla SWR menee resonanssitaajuuksien ulkopuolella yli kymmenen suhteellisen nopeasti.

 

100 kHz = aallonpituus n. 3000 m, 500 kHz = aallonpituus n. 600 metriä, 1200 kHz = aallonpituus n. 250 metriä. Yli 0,9 MHz taajuuksilla antennin SWR tasaantuu … koska pituus alkaa jo olla aallonpituuden kerrannaisia, ei ”alikerrannaisia”. Tästä voidaan johtaa se, että matalammille NDB-taajuuksille antennin pitäisi olla pidempi … helpompi toki teoriassa kuin käytännössä!

 

Kun tämän antennin päättäisi ominaisimpedanssin suuruisella vastuksella … siis Beverage … resonanssihuippujen pitäisi vaimentua …. siis tasaisempi käyrä. Ja antennin ”vahvistus” myös tasaantuu sekä tulee lisää suuntaavuutta langan päätevastuksen suuntaan. Beveragen maksimi toiminta-alue lienee noin 3-4 aallonpituutta … vähän hankala saada muuta kuin Lapin Selkosille mahtumaan.

 

MiniVNA:lle on myös toinen ohjelma, Javalla tehty vna/J, uusin versio 2.8.6c. Ks. http://dl2sba.com/index.php?option=com_content&view=article&id=40&Itemid=36

Tämä on ehkä hieman monipuolisempi ohjelma kuin tuo IG:n miniVNA ja tähän saa noita ”markkereita” hieman enemmän.

 

73 de SDXL1398/OH5MD, Ilkka M.

 

Lähettäjä: DX [mailto:dx-bounces@xxxxxxxxxxxxxxxx] Puolesta Kari Syrjänen
Lähetetty: 18. lokakuuta 2013 9:48
Vastaanottaja: Suomalaisten DX-lista
Aihe: [DX] miniVNA ja käppyrä

 

Laitanpa tännekin:

 

Sain vihdoin hankittua edullisesti miniVNA:n ja hetikohta tyrkkäsin sen 500m LWOG-antenniin kiinni.

 

Sepä teki tämmösen käyrän, mutta mitä tuosta nyt sitten oikein selviää??

 

 

 

___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html