Re: [DX] Antennikysymys II
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Re: [DX] Antennikysymys II



Off topic. Tuo Lappeenrannan vesitorni on tuttu paikka.
Siellä oli aikoinaan poliisiradion vermeitä, joita käytiin
ajoittain huoltamassa/korjaamassa. Istuipa kerran yksi työkaveri
koko päivän siellä jumiin jääneessä hississä, kunnes alettiin ihmetellä
missä Jallu luuraa. Käsiradio oli tietysti tornin pihalla olevassa
autossa, joten apuakaan ei päässyt radioaalloilla huutamaan.
 
JSA - Jari
 
----- Original Message -----
From: ilkka suni
Sent: Wednesday, July 10, 2013 3:10 PM
Subject: Re: [DX] Antennikysymys II

Heh, tuon jos onnistuisin kuulemaan, todennäköisesti Herra Guinness ensin tarjoaisi minulle muutaman portterin ja sen päälle kirjaisi Ennätysten opukseensa. Taajuudella 88.0 kun on 30 kilovatillaan paikallinen Yle Radio 1.

Noita tapahtumaradioita sinällään voisi olla mukava ryhtyä bongailemaan.  En tiedä, mikä saattaisi olla 40-vattisen maksimi kuuluvuus esimerkiksi 8-el. jagilla. Veikkaan, että jossain 50...80 kilometrin huiteissa liikkunee. Lappeenrannan vesitornista silloin tällöin ajelevat 50 vatilla tilapäisluvilla, ja kotonani eli noin 20 kilometrin päässä, esimerkiksi pelkällä taittodipolilla sisätiloissa ei tuo 50-vattinen kuulu.

Mutta tsemppiä sinne Laukaaseen, tilanne kuullostaa rauhoittuneen, vaikka esimerksi Yle Keski-Suomi pari kertaa on päivän mittaan pudonnut pois aalloilta. Järjestelmätuki, hoi... Taitaa antenni seuraavan kerran kääntyä suuntaanne Jyskälän eli Neste-rallin aikaan.


73, IS



At 14:34 10.7.2013, Raimo Karjalainen wrote:
Kun nyt haravasi on tänne päin, niin kokeile taajuutta 88,0 MHz, Keuruun markkinaradio tai vastaava pitäisi olla äänessä huomisesta lähtien.

Tässä muodossa tuli tieto minulle:

"Keuruun markkinoilla 11.-14.7. soittelee markkinaradio 88,0 mj/s 40W."

http://www.keuruunmarkkinat.fi/

Näistä heikkotehoisista tapahtumaradioasemista on jossakin netissä listaus, josta löytyy Ralliradiot, yms..

-RKA
Nimim. Still a live (in Laukaa)

ilkka suni [is.sit@xxxxxxxxxx] kirjoitti:
Tässähän tuli ns. sosiaalinen tilaisuus harrastaa DX-kuuntelua yhdessä perinteismmistä funktioistaan. Tuon Laukaan-tilanteen takia käänsin haravan ja Yle Radio Keski-Suomi 99.3. Tuolla paikanpäällä, perinteinen aaltoradio jälleen näyttää oleellisuuttaan ja voimaansa: eivät iPodit sun muut digikauden nettihömpätkään ihmisiä tuosta tlanteesta informoi tai varoita.
Alle 90 MHz:n täysin vapaita taajuuksia täälläkin on varsin niukasti. Täysin tyhjää en nyt ulkoa muista kuin 88.3. Vanhoista ns. tyhjistä indikaattoritaajuuksistani moni on mennyt,
..


73, IS


___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html
___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html