[DX] Viesteistä
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

[DX] Viesteistä




Minä koen vielä hankalammaksi sen, että toiset laitavat viestinsä alkuun eli ylös ja toiset sen loppuun (alas). Tämä tuntuu valitettavasti olevan ratkeamaton sähköpostin koulukuntaongelma ja ilmeisesti sähköpostiohjelmillakin on erilaisia oletusarvoja: toiset tarjoavat lisäyskohdaksi alkua ja toiset loppua. Itse puollan ehdottomasti uuden tekstin kirjoittamista ylös; en näe järkeväksi, että joka kerta uuden asian nähdäkseni pitäisi skrollata ensin koko ketju läpi. 
-------------

Natinoista huolimatta viesti ekaksi ylös!
Minulle tästä on huomautettu (tällä listalla lie suositus, että uusi viesti ekaksi), mutta käytäntöni pidän seuraavista syistä:

-Tällä menetelmällä takaan varmasti sen, että kukin näkee MIHIN viestiin vastaan.

-Ne, jotka esittävät uuden viestin laittamista ensimmäiseksi, eivät ilmeisesti koskaan ole olleet chateissa, joissa SAMASTA aiheesta voi kertyä yli sadan viestin ketju.
Olen ollut aktiivi aikoinani parillakin luontokeskusteluchatilla (aiheinani linnut, hyönteiset, kasvit ja puutarhakasvit) ja noin on läynyt aina kun on mielenkiintoinen aihe.
Jos tuollaisessa ketjussa jokainen laittaa uuden viestin ekaksi ja keskustelija on esimerkiksi viikon poissa...
Kuinkas siinä sitten käy? Hän joutuu kelaamaan valtavan viestimäärän loppuun katsoakseen mistä on kysymys ja mistä aihe on syntynyt.
Ja sen jälkeen hän joutuu kelaamaan koko viestimäärän alhaalta ylös (takaperin) nähdäkseen muiden kommentit.
Mielestäni tuo on sitä kuuluisaa perä edellä puuhun menemistä ja hankalaa.
Jo 1963 manan majoille meneen ukkini sanoin "sitä ei kestä mursunmänttinen persekään."
Eli pitäydyn tällä listalla tässä; aluksi viesti JOHON vastaan.

t. MNi


___________________________________________________________________________________
DX mailing list
DX@xxxxxxxxxxxxxxxx
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html